Terry Pratchett – První příběhy ze Zeměplochy

Předloni zemřelý britský autor Terry Pratchett, který se proslavil především tvorbou v žánru fantasy, byl v mém hledáčku už nějakou tu dobu a konečně se mi vyskytla příležitost si z jeho rozsáhlé série Úžasná Zeměplocha něco přečíst.

První příběhy ze Zeměplochy – Barva kouzel a Lehké fantastično – je soubor dvou prvních knih z již zmíněného cyklu Úžasná Zeměplocha. Jedná se o speciální edici ke 25. výročí vydání Barvy kouzel a také k oslavě 60. let autora. Dalo by se říci, že tyto dvě knihy krásně uvedou čtenáře do veškerého dění na Zeměploše a seznámí jej s několika hlavními hrdniny, které jej budou dála provázet v ostatních knihách.

terry-pratchettBarva kouzel je první kniha v sérii a uvádí na scénu jednu z hlavních postav – (skoro) čaroděje Mrakoplaše. Tato postava se setká s Dvoukvítkem, turistou, který se ocitl v Ankh-Morporku a touží po setkání s hrdiny a chce se zaplést to všeho nebezpečí. Tito dva se nakonec dají dohromady a posléze spolu zažívají nejrůznější dobrodružství – kvůli Dvoukvítkovi vzplane oheň v Ankh-Morporku; ocitnou se na pirátské lodi a nakonec dokonce i spadnou ze Zeměplochy.

Lehké fantastično je pokračování příběhu Barva kouzel, řekla bych ale, že jej můžete číst i bez toho, abyste Barvu kouzel četli – Pratchett často vysvětluje, proč se to či ono událo (z předchozí knihy). Abych knihu shrnula stejně jako tu předchozí, opět následujeme především Mrakoplaše, který si v sobě již od začátku magické školy nese v hlavě osmé zaklíanadlo. Toto zaklínadlo se snaží získat čarodějové z univerzity, jelikož se k Zeměploše přibližuje hvězna a vyslovením všech zaklínadel by byla zničena. Nakonec Mrakoplaš vše zachrání a jak a co se stane poté si už musíte přečíst (přece jen by to byl velký spoiler).

Musím uznat, že mě kniha zaujala už jen díky své krásné obálce, která vás tak trochu nutí k tomu, aby jste ji otevřeli a zažili nějaké dobrodružství. Barva kouzel mne bavila o trochu více, především díky vtipným příběhům Mrakoplaše a Dvoukvítka; také mi však celý příběh přišel napínavější a lákavější. Celkově však obě knihy doporučiji – hlavně v tomto překrásném vydání. Zcela jistě na své si přijdou fanoušci fantasy, ale myslím, že se to i těm, kteří se do tohoto žánru bojí podívat či se do něj teprve dostávají, bude líbit. Já osobně zcela jistě znovu po Pratchettovi sáhnu a už teď se těším na další dobrodružství, které mi jeho knihy přinesou.

Napsat komentář