Preacher vol. 1,2 – G. Ennis a S. Dillon

preacherPreacher neboli Kazatel, komiks, jehož vydání se datuje do devadesátých let minulého století. Autorem je Garth Ennies, známý severoirský komiksový scénárista, který se prosadil v USA. Mezi jeho nejznámější komiksy patří již zmíněný Preacher, Hitman či Punisher. Ilustrátorem je Angličan Steve Dillon, který spolupracuje (povětšinou po boku Enniese) především s DC Comics (Hellblazer, Preacher) a Marvel Comics (Punisher, Wolverine).

Tento komiks je poněkud originální, je to spojení westernu a fantasy hororu, což se mně osobně zdá poněkud neslučitelné, ale opak je pravdou. Charakteristický je pro tuto knihu také humor, který si nebere servítek a nebojí se nejrůznějších vulgarismů. Nešetří se zde také násilím, krví a nejrůznější formou brutality.

Co se kreseb týče, Dillon podal neskutečný výkon. Dodává to reálnost, čímž vás ihned vtrhne do děje. Barvy kreseb jsou většinou tajemné, což také vyjadřuje to, jaký komiks je – plný tajemství. Typická je také jeho atmosféra, v seriózních případech je všechno tmavé až černé, v těch lepší, veselejších momentech jsou barvy světlé. Důležité je také to, že Dillon opravdu dává důraz na detail, takže jsou postavy povětšinou překrásně vykreslené, kupříkladu si na jejich obličeji můžete všimnou každé vrásky.

První díl komiksu jsem dočetla minulý týden, a i když jsem v prvním článku psala, že sem recenze, které se objevili na goodreads nebudou, tak ji sem (trochu pozměněnou) rozhodně musím dát, abyste pochopili to, co se odehrává v druhém dílu.

Vol. 1: Jako pára nad Texasem

Když jsem Preachera začala číst, čekala jsem že Kazatel – Jesse Custer -je opravdu pouze obyčejný kazatel, ani ve snu by mne nenapadlo, že by mohl být něco víc. Vlastně jsem si opravdu myslela, že celý komiks bude o obyčejném kazateli, který sešel z cesty a stal se z něj padouch. Už po pár stránkách jsem věděla, že jsem se rozhodně spletla. Jesse opravdu není obyčejný kazatel a rozhodně to není ani padouch.

Mezi hlavními postavami je již zmínění Jesse Custer, Tulip (jeho bývalá slečna) a Cassidy (nečlověk – v komiksu přijdete na to, čím vlastně je).

Tihle tři spolu jedou v jednom problému za druhým. Jedním z nich je například Svatý Zabiják či Genesis (myslím, že kdybych řekla něco víc, bude to obří spoiler). Nakonec vše však dopadne dobře, i přes všechno to násilí a krev. Celý děj knihy je napínavý, srozumitelný a především vtipný.

Vol. 2: Až do konce světa

Já se tak těšila, až přečtu druhý díl a včera ta chvíle nastala. V tomto svazku se blíže seznamujeme s příběhem Jesseho a Tulip. Dozvíme se především to, z jaké rodiny Jesse pochází, co se stalo s jeho rodiči, kdo je jeho babička (spoiler: pořádná fúrie) a kdo byl jeho nejlepší kamarád. O Tulip se zase zjistí, proč udělala ten čin v prvním dílu. A nebojte, i tenhle svazek končí dobře, možná i líp než byste čekali.
Mezi mínus tohoto sešitu především řadím to, že nepadne (skoro) žádná zmínka o Cassidym, který se, upřímně, stal mou oblíbenou postavou. Také se mi nelíbí český překlad a především několik chyb (kupříkladu vynechaná slova), které se zde vyskytují. Na druhou stranu chápu, že se chyby občas vyskytnou všude.

Celkově je mé hodnocení kladné. Komiksy jsem začala tenhle rok doslova milovat a jsem ráda, že jsem mohla okusit i tenhle. Troufám si říct, že se Preacher stal mým druhým nejoblíbenějším komiksem (první je pořád Zaklínač). Těším se, až si někdy přečtu i zbytek sešitů a také na to, až vyjde seriál inspirovaný tímto komiksem. Rozhodně můžu doporučit všem, kterým nevadí násilí, ironický humor bez servítek a fantasy horor spojený s westernem.
Lucie (Lu) Pelčáková

Napsat komentář