Fredrik Backman – Muž jménem Ove

Že je první kniha pro většinu autorů tím nejdůležitějším bodem v kariéře? O tom Fredrik Backman rozhodně ví své. Muž jménem Ove je Backmanův debut, který se stal bestsellerem v několika zemích, dokonce se dostal i na žebříček New York Times Bestsellers.

Fredrik Backman je pětatřicetiletý švédský spisovatel, pisatel novinových sloupků a autor úspěšného švédského blogu, jež nese jeho jméno jako název (http://fredrikbackman.com). Od vydání Muž jménem Ove (2012), vydal další tři knihy, jedna nepřeložená s názvem „Saker min son behöver veta om världen“ („Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě“) a dvě, které již vyšly v českém překladu – „Babička pozdravuje a omlouvá se“ a „Tady byla Britt-Marie“. Knihy v českém překladu vyšly v nakladatelství Host.

fredrik-backmanMusím uznat, že jedním z hlavních důvodů, proč jsem si knihu vůbec vybrala, byla krásná obálka (Host přebaly umí!), která mimochodem trochu spoileruje, ale to vám na začátku ani trochu nedojde. Na zadní straně naleznete recenze od švédských novin, především ta od Svenska Dagbladet mluví přesně o tom, o čem dílo je: „ … vrhá světlo na témata stárnutí, přátelství, smutku, chuti do života a neustále se měnícího významu toho, co znamená být člověkem.“. Ove je devětapadesátiletý muž, který nedávno ztratil svou milovanou manželku a nyní se snaží vypořádat se svým životem. Do jeho cesty mu však vstoupí Parvaneh se svým mužem a dětmi. Ti, spolu s kocourem, kterého nalezla Parvaneh skoro zmrzlého ve sněhu, mu nedají pokoj, až se nakonec Ove stane dědečkem a skvělým přítelem. (Nebudu tady psát nic víc, rozhodně vás nechci připravit o radost ze čtení. A konec je srdceryvný – musíte si to prostě přečíst!)

Po jazykové stránce kniha obsahuje nejen spisovnou češtinu, ale často také obecnou, nejvíce v přímé řeči. Zajímavostí je spoustu názvů aut – kvůli Oveho posedlosti Saabem. Kniha je jinak lehce napsána, není zde nic, co by vás zarazilo.

Já jsem se do knihy dočista zamilovala, stala se mou (tento rok již několikátou) oblíbenou knihou. Na konci jsem se rozplakala víc, než při jakékoliv jiné knize, což pro mě svědčí, že byla plná emocí. Miluju knihy o životě, ale tahle mi ukázala nejen to, jaký život může být, ale především to, jaká je jeho krása. Doporučuji ji všem. Je to krásné, lehké čtení, které však ve vás zanechá jizvu, kterou se budete chlubit jako malé dítě.

Napsat komentář