Že se vám zdá nadpis nereálný? Ano, máte pravdu. Nejedná se o recenzi na jednu knihu, nýbrž dvě. Tou první je This books loves you od již zmiňovaného PewDiePie (skloňování mě ubíjí, tak jeho jméno nechám tak), druhou je 99 klasických filmů pro lidi v kalupu od Thomase Wengelewskiho. Obě knihy/grafické novely (nebo spíše grafické něco, jelikož to nemá příběh)/komiksy, či jakkoliv tomu chcete říkat, jsem přečetla v uplynulém týdnu a mám touhu se s vámi o ně podělit, především díky jejich lehkosti a humoru. Mimochodem, dnešní článek bude, tak trochu, přehlcen fotografiemi.
Začneme tím, čím jsem naprosto unesena. This Book Loves You. Tuto knihu zná snad každý, kdo někdy slyšel o youtuberovi, který si říká PewDiePie, vlastím jménem Felix Kjellberg. Jeho kanál, kam natáčí především letsplaye, se ihned stal senzací a dnešním dnem má 43 miliónů odběratelů. Je známý také pro svůj humor, kterým se ani trochu nebojí zesměšnit sám sebe.
Musím uznat, že mě (až na pár výjimek) knihy od youtuberů moc nelákají. Číst si o tom, jak se k youtube dostali, co prožívali atd. mě přece jen nebaví, pokud nejsem vysloveně jejich obří fanda. Tohle dílo je však něco naprosto jiného. Ani jednou se zde Felix nezmiňuje o tom, co kdy prožil, jaké bylo jeho dětství… Vlastně celkově tato kniha neobsahuje moc slov; spíše je překrásně graficky zpracována a dělá si srandu z citátů, které spousta lidí miluje.
Já ji miluju. Opravdu si mě kniha získala tím neskutečně skvělým humorem a spoustou kachen (kdo zná PewDiePie, tak to jistojistě pochopí). Líbí se mi, jak se Felix ani trochu nebojí, a utahuje si ze všech motivačních citátů, kterými se lidi „dopují“. Také obdivuji grafické zpracování; muselo na tom být opravdu spoustu práce, mimochodem některé věci jsou také namalované ručně. A kromě obrázků, které jsou na fotce, kniha obsahuje také vtipné fotomontáže a fotky Felixe (např. jak drží ceduli s nápisem „THE DUCK IS COMING“. Knihu zcela jistě doporučuju – i přes tu bláznivou cenu – nejen fanouškům tohoto youtubera, ale také lidem, kteří se rádi zasmějí a líbí se jim knihy plné obrázků.
Na druhé straně stojí kniha 99 klasických filmů pro lidi v kalupu. Její autor, Thomas Wengelewski, je známý pro tvorbu knih o nejrůznějších věcech (film, knihy, seriály, …) formou komiksu. Bohužel se o tomto autorovi nedá nic víc zjistit, jeho dílu to však neubírá na kvalitě.
Prvně se chci věnovat negativům, které jsou způsobeny především tím, jak velká očekávání jsem měla. Čekala jsem, že každý filmu bude opravdu obsahovat hlavní pointu toho, co se v něm děje. Ano, u některých filmů je uvedena/nastíněna zápletka, ale povětšinou se tam jen tak něco mihne a nic víc. Viz. obrázek, na kterém je vyfocen Klub rváčů. Pro ty, kteří film neviděli, je tento obrázek celkem k ničemu, na druhou stranu pro ty z nás, kteří film viděli, je tohle naprosto dokonalé shrnutí.
Poslední větou předchozího odstavce se dostávám k pozitivům. Naprosto zbožňuji humor, který v knize panuje. A nejen Klub rváčů je toho příklad. Terminátor kromě toho, že obsahuje pointu filmu, v sobě zahrunuje „inside joke“, kdy je na posledním obrázku napsáno „ale Terminátor Sáru nezabije. I když lidstvu se přece jen pomstí, když se stane guvernérem Kalifornie.“. Také se mi líbí to, že je to naprosto odpočinková kniha, která vás pobaví a vykouzlí vám úsměv na rtech i při té nejotravnější práci (pro mě to bylo vypisování maturitních otázek). Na to, zda knihu doporučuji nebo ne, je poměrně těžké odpovědět. Nedoporučuji těm, kteří mají stejně vysoká očekávání jako já – budete zklamaní, na druhou stranu by si ji měli přečíst lidé, kteří mají rádi filmy a chtějí se zasmát.